Bijna 33% van Nederland is gevallen voor de kracht van Artificial Intelligence

Bijna 33% van Nederland is gevallen voor de kracht van Artificial Intelligence Foto: DALL-E
Dion Roessen
vrijdag 01 december 2023
Niet vaak was een technologische doorbraak zo sterk dat na slechts een jaar het merendeel van de wereld het kent. ChatGPT viert zijn eerste verjaardag en begon als klein onderzoeksproject van OpenAI. Lange tijd wisten de werknemers van het bedrijf niet eens dat het bestond, nu een jaar later gebruikt bijna een derde van alle Nederlanders tools zoals deze die gemaakt zijn met hulp van Artificial Intelligence. 

Volgens nieuw onderzoek van Deloitte is het gebruik van AI-tools het afgelopen jaar astronomisch hard gestegen. Hierin is ChatGPT koploper gevolgd door Snapchat's My AI. Niet alleen studenten gebruiken het voor het inleveren van hun schoolverslagen, ook in het bedrijfsleven is AI bezig aan een opmars. Echter is de technologie zo snel gegaan dat er ook gekeken moet worden naar betrouwbaarheid van de verschillende AI-programma's.

Bedrijven en Artificial Intelligence


Nee, AI is niet perfect en AI zal ons als mensheid niet vervangen, althans nog niet. We moeten wel goed kijken naar hoe we ermee omgaan en waarvoor we de verschillende programma's gebruiken. Onze vrienden van de NOS deden een rondje langs de lijn en vroegen verschillende bedrijven of hun al gebruikmaakte van AI. Grote concerns zoals ABN AMRO, ASR, Heineken, ING, KPN, Nationale Nederlanden, Philips, Shell, Unilever en Randstad maken gebruik van verschillende programma's.

[caption id="attachment_3555" align="alignright" width="1024"] Artificial Intelligence; foto van ChatGPT dat een jaar bestaat Foto: DALL-E[/caption]

Zo gebruiken onder andere ABN AMRO en Nationale Nederlanden AI om samenvattingen te maken van gesprekken op de klantenservice-afdeling. Dit betekent voor de medewerker dat hij of zij niet urenlang nog iets hoeft uit te typen en daarmee zijn of haar productiviteit verhoogd.


Status quo Artificial Intelligence


In het onderzoek van Deloitte blijkt dat 45% van de Nederlanders hun zichzelf ervan bewust dat AI-tools niet altijd feitelijk juist zijn en de resultaten som ook in twijfel moeten trekken of alles erover moeten onderzoeken. Een andere 39% stelt dat programma's zoals ChatGPT ook niet volledig objectief zijn. Nu weten we het een en ander over AI en kunnen we deze mensen gerust stellen; AI kan niet zelf nadenken en je leert een programma zo objectief of subjectief mogelijk te zoals jij zelf wil. Enfin, meer bedenkelijke cijfers zijn de volgende. 25% trekt de betrouwbaarheid en objectiviteit van AI nooit in twijfel. 21% vertrouwt erop dat de gegeven antwoorden altijd feitelijk juist zijn. 22 procent twijfelt nooit aan de objectiviteit van resultaten gegenereerd door generatieve AI-tools.

[caption id="attachment_3560" align="alignright" width="1024"]Artificial Intelligence; foto van ChatGPT dat een jaar bestaat Foto: DALL-E[/caption]

AI brengt ook zorgen met zich mee en waar het voor sommigen een verademing is, zien anderen de technologische doorbraak als gevaar. 46% van de werkende Nederlanders voorziet dat er in de toekomst banen zullen verdwijnen door generatieve AI. 30 procent vreest dat generatieve AI ook hun eigen rol op het werk zal verkleinen. Jongere werknemers (18-24 jaar) maken zich hier het meeste zorgen over. Werknemers tussen de (55 en 64) jaar maken zich hierover het minste zorgen.

Toekomst AI


AI is er en zal nooit meer weggaan, dat is een feit. Hoe we er mee omgaan, moeten we in de komende jaren goed in de gaten houden. AI moet namelijk ethisch, juridisch en qua gebruikersvriendelijkheid nog verbeterd worden voordat een nog groter deel het gaat gebruiken. Daarnaast hebben we voor goede AI een constante toevoer van nieuwe data nodig en een ander onderzoek stelt dat we die niet hebben.

Volg ons op social media en abonneer op onze nieuwsbrief!


Dion Roessen Online editor
Bekijk alle artikelen van Dion Roessen

Lees ook!

Warm op de piste, strak op straat: deze winterjassen kunnen overal
  • 16 november 2025

Warm op de piste, strak op straat: deze winterjassen kunnen overal

Een opgeruimde kapstok met één winterjas voor het aankomende seizoen? Dat kan zeker, we helpen je een handje op weg. Het koude seizoen is onderweg. Ook wel weer lekker. Dat betekent niet alleen dat de witte pistes lonken, maar dat je ook goed voor de dag moet komen met een strakke winterjas voor deze helft van het jaar. Zo’n jas die alles kan, in stijl.

  • Ruben Priester
Artikel bekijken

Meer in Tech

Andere Tech artikelen
Investeren in AI-bedrijven: een hype of een unieke kans?
  • 29 december 2025

Investeren in AI-bedrijven: een hype of een unieke kans?

Artificial intelligence (AI) is niet meer weg te denken uit het dagelijks leven. Van slimme algoritmes op social media tot geavanceerde software in de zorg en financiële sector, deze snel groeiende technologie speelt een steeds grotere rol. Ook op de beurs is dat merkbaar. AI-bedrijven staan volop in de belangstelling en beleggers investeren massaal in alles wat met deze technologie te maken heeft. Dat roept een belangrijke vraag op. Hebben we te maken met een tijdelijke hype of juist met een historische investeringskans?

  • Nick de Jong
Artikel bekijken
3 redenen waarom jij ChatGPT moet gebruiken in 2026
  • 25 december 2025

3 redenen waarom jij ChatGPT moet gebruiken in 2026

Eigenlijk had je ChatGPT al in 2025 moeten gebruiken. Maar we vergeven je. Laten we 2025 zien als opstapje en 2026 als het jaar waar jij echt gaat knallen met kunstmatige intelligentie. Kunstmatige intelligentie, of in dit geval ChatGPT, is geen hype meer. Dit is productie. En nieuwe manier van werken. En jij moet niet langs de kant staan kijken, maar er dankbaar gebruik van maken.

  • Ruben Priester
Artikel bekijken
4 dingen die je gemist hebt van het iPhone-event 2025
  • 10 september 2025

4 dingen die je gemist hebt van het iPhone-event 2025

Op dinsdag 9 september 2025 was het weer zover: Apple trapte zijn jaarlijkse productpresentatie af in het iconische Steve Jobs Theater in Apple Park. Onder het thema “Awe-dropping” onthulde het bedrijf de nieuwste producten en innovaties – en zoals de naam al deed vermoeden, zat de show vol verrassingen.  Kon je er niet live bij zijn om 19:00 uur Nederlandse tijd? Geen zorgen: wij zetten de belangrijkste highlights en details van de iPhone 17-serie (en meer) voor je op een rij.

  • Gastredactie DAY1
Artikel bekijken
iPhone 17: deze 6 dingen kun je verwachten
  • 07 september 2025

iPhone 17: deze 6 dingen kun je verwachten

Op dinsdag 9 september 2025 organiseert Apple zijn jaarlijkse productevent onder het thema “Awe‑dropping”, wat meteen de toon zet voor grote onthullingen. Het event vindt plaats in het Steve Jobs Theater op Apple Park en begint om 19:00 uur Nederlandse tijd. De uitnodiging bevatte een kleurrijk en vloeiend Apple-logo, wat mogelijk een hint is naar nieuwe ontwerpelementen of kleurvariaties van de aanstaande iPhones. Wat kunnen we allemaal verwachten tijdens dit event?

  • Nick de Jong
Artikel bekijken