Deze 5 landen hebben het meeste goud in handen

Deze 5 landen hebben het meeste goud in handen
Nick de Jong
dinsdag 29 april 2025
Sommige landen zijn al jaren druk bezig om hun goudvoorraden op te bouwen. Niet voor de sier, maar als backup voor zware tijden. Denk aan het afdekken van hun valuta of leningen. Maar: welke landen zijn nu écht de grootste goudbezitters? En zijn dat automatisch de usual suspects?

Waarom centrale banken gek zijn op goud


Ieder jaar duikt het CEOWORLD-magazine in de goudkluisjes van centrale banken wereldwijd. Deze banken – zoals de Federal Reserve in de VS en De Nederlandsche Bank hier – houden de geldkraan en economische dekking van hun land stevig in handen.


Tijdens slechte economische tijden? Dan drukken ze extra geld of kopen staatsobligaties op. Zo sturen ze inflatie en economische groei bij. Wereldwijd wordt een inflatie van zo'n 2% per jaar gezien als ideaal. Niet meer, niet minder.

De Verenigde Staten: koning van het goud


Uit het onderzoek blijkt: niemand kan tippen aan de Verenigde Staten. Ze staan glansrijk bovenaan met maar liefst 8.133.000 kg goud. Op gepaste afstand volgen Duitsland (3.352.000 kg), Italië (2.452.000 kg), Frankrijk (2.437.000 kg) en Rusland (2.336.000 kg).




En Nederland? We doen verrassend goed mee! Met 612.000 kg goud staan we stevig op de tiende plaats, vóór landen als Turkije, Polen en zelfs het Verenigd Koninkrijk.

Ons goud ligt niet alleen om de hoek


Veel van het Nederlandse goud dateert uit de tijd van de gulden. Toen gold hier nog de goudstandaard: elke gulden was letterlijk gedekt door goud. Maar na zware tijden zoals de Eerste Wereldoorlog stapte de wereld massaal over op geld zonder volledige dekking. Meer ruimte om oorlogen en investeringen te financieren.

En het Nederlandse goud? Dat is slim verspreid. De kluizen in Amsterdam zijn verleden tijd. Tegenwoordig ligt ons goud op vier plekken: Zeist, New York, Londen en Canada.



 










Dit bericht op Instagram bekijken























 

Een bericht gedeeld door DAY1 (@day1lifestyle)






Geen stress dus. Maar in geval van internationale spanningen? Dan wil Nederland die staven natuurlijk razendsnel terug in eigen hand hebben.
Nick de Jong
Nick de Jong is sinds 2025 actief bij DAY1. Naast zijn rol als juridisch ondersteuner binnen de overheid, verdiept hij zich al sinds 2015 in cryptocurrencies. Hij is gefascineerd door de technologie achter digitale valuta en de maatschappelijke impact ervan. Met zijn specialisaties in blockchain en marktanalyses zet Nick zich in om ingewikkelde cryptovraagstukken toegankelijk en begrijpelijk te maken voor een breed publiek.
Bekijk alle artikelen van Nick de Jong

Lees ook!

Warm op de piste, strak op straat: deze winterjassen kunnen overal
  • 16 november 2025

Warm op de piste, strak op straat: deze winterjassen kunnen overal

Een opgeruimde kapstok met één winterjas voor het aankomende seizoen? Dat kan zeker, we helpen je een handje op weg. Het koude seizoen is onderweg. Ook wel weer lekker. Dat betekent niet alleen dat de witte pistes lonken, maar dat je ook goed voor de dag moet komen met een strakke winterjas voor deze helft van het jaar. Zo’n jas die alles kan, in stijl.

  • Ruben Priester
Artikel bekijken

Meer in Finance

Andere Finance artikelen
Van AI-agents tot ‘vibe coding’: de toekomst is hier
  • 30 januari 2026

Van AI-agents tot ‘vibe coding’: de toekomst is hier

Voor je het weet is er een jaar voorbij, want zo lang maken we AltCryptoCast alweer. Dat feestelijke moment gebruiken we om eens goed de balans op te maken. Hoopvol zijn we zeker, maar realistisch net zo goed. De cryptomarkt blijft onvoorspelbaar en dit is het moment om het koppie erbij te houden. Dus hebben we het over serieuze cijfers, maar net zo goed over de kansen die ‘virale pinguïns’ bieden.  We beginnen met de stand van de markt en ons portfolio. Dat is toch even wat minder gezellig op het moment: vooral altcoins maakten een uitglijder. Het blijkt maar weer eens dat het simpelweg niet genoeg is om in deze cyclus maar op je coins te blijven zitten. Timing en risicobeheer zijn belangrijker dan ooit, dus gaan we met een loep door ons portfolio en swappen we het een en ander. AI als vliegensvlugge assistent In deze aflevering ligt de focus op risicomanagement en strategie. Vooral dat laatste zorgt voor het nodige enthousiasme bij ons, want AI is niet alleen een hype, het is ook een razendsnelle assistent. Backtesten en coderen gaan sneller dan ooit en met je digitale assistent smeed je tegenwoordig in korte tijd allerlei mooie plannetjes. Wordt ‘vibe coding’ hiermee echt een ding? Tegelijkertijd geldt: het is geen eenvoudige money machine. Je moet denken aan de grootte van je inzet, het risico dat je per trade neemt en je stop-losses niet vergeten. Wij vertellen je onze aanpak. Privacy en pinguïns Verderop in de uitzending kijken we inhoudelijk naar een zeer interessant project, genaamd Midnight: een op privacy gericht project op Cardano. Maar gaat het ook echt opgepikt worden? We proberen FOMO en ruis in ieder geval uit elkaar te houden. Daarover gesproken: laten we de memes niet vergeten, aangezien een autonome pinguïn deze week viraal ging op de socials. Pinguïn-memecoins schoten meteen de lucht in, dus daar blijkt nog wel degelijk leven in te zitten. Disclaimer crypto, altcoins en Bitcoin Handelen in crypto brengt risico’s met zich mee. Investeer alleen met geld dat je kunt missen: koersen schommelen hard en je kunt (een deel van) je inleg verliezen. Succes in het verleden zegt niets over de toekomst. Overweeg professioneel advies voordat je begint. De informatie op de website van DAY1 is met zorg samengesteld, maar gebruik is op eigen risico. DAY1 is niet aansprakelijk voor schade door het gebruik van de site of het niet kunnen raadplegen ervan. We zijn ook niet verantwoordelijk voor de inhoud van gelinkte externe websites.

  • Sjuul Föllings
Artikel bekijken
Minder scrollen, meer verdienen: zo gaat Gen Z 2026 in
  • 24 januari 2026

Minder scrollen, meer verdienen: zo gaat Gen Z 2026 in

Het nieuwe jaar is nu even onderweg en voor veel Nederlanders is dit begonnen met een reality check. Uit nieuw onderzoek van Revolut blijkt dat 2026 vooral voor jongeren voelt als een jaar waarin slimme keuzes geen luxe meer zijn, maar noodzaak. Slechts 8 procent van Gen Z zegt zich financieel nergens zorgen over te maken. Dat is weinig, zeker als je bedenkt dat deze generatie bekendstaat om hun hustle, creativiteit en ambitie. Dat zie je wel in de video’s die we met WTFinance hebben gemaakt.

  • Ruben Priester
Artikel bekijken
Rally of ruis? De crypto-markt gaat in 2026 vliegend van start
  • 16 januari 2026

Rally of ruis? De crypto-markt gaat in 2026 vliegend van start

Alle gezichtjes staan weer een stuk vrolijker in de cryptowereld, want de koersen schieten sinds het begin van dit jaar de lucht in. In de nieuwe aflevering van AltCryptoCast vieren we de zeventiende verjaardag van Bitcoin en draait onze radar op volle toeren. We laten er dan ook geen gras over groeien: hoe staat de markt ervoor en houdt deze rally stand?

  • Sjuul Föllings
Artikel bekijken
Waarom 2025 nodig was om het in 2026 beter te doen
  • 03 januari 2026

Waarom 2025 nodig was om het in 2026 beter te doen

Het nieuwe jaar is eigenlijk nog nauwelijks aan de gang, maar de markten staan nooit stil en AltCryptoCast dus ook niet. In onze studio nemen we een frisse nieuwjaarsduik om te kijken wat ons allemaal is overkomen in 2025 (spoiler: een hoop) en hoe we die lessen gebruiken om het in 2026 nog beter aan te pakken.

  • Sjuul Föllings
Artikel bekijken